Flash HaberTurizm

Almanya’da Tatil Rezervasyonlarında Antalya İlk Sırada

Alman seyahat Acentaları birliğinin (DRV) 3 Mart günü yayınladığı bültene göre Almanya’da Şubat ayı ortasından itibaren Yaz dönemine ait rezervasyonlarda yükseliş gözlendi. Rezervasyonlarda Antalya 1. sırada gidiyor.

Bu yıl online olarak gerçekleşecek ITB Berlin fuarına hazırlık olarak yapılan değerlendirmede 2020 de seyahate çıkamayan bir çok insanın 2021 yılında tatile çıkmak istedikleri belirtildi. Travel Data + Analytics (TDA) verilerine göre her ne kadar pandemi öncesi dönemindeki sayılara ulaşılamamakla birlikte son haftalarda gözlemlenen ‘seyahat arzusunun’ turizm sektörüne moral verdiği belirtildi. Ocak ayı rezervasyonların en yoğun gerçekleştiği dönemdir. Bu bağlamda bu yılın ocak ve şubat dönemindeki rezervasyonların %60’ı yaz dönemi için, %15’i Ekim sonrasına ve %13’ü Paskalya dönemine geliyor.

NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz, kendi bloğunda “ALMANYA’DA REZERVASYONLARDA ANTALYA 1. TÜRKİYE 2. SIRADA” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Yavuz yazısında; “Görünen o ki korona sürecinde tatil alışkanlıkları değişti, maske takıldı, hijyen tedbirleri artırıldı, mesafeye dikkat edildi, ancak tatilcinin gitmek istediği ülkelerin aynı” kaldığına dikkat çekti.

İşte Yavuz’un o yazısı…

PAKET TUR ÖNE ÇIKTI

Alman seyahat bürolarında yapılan rezervasyonlar özellikle Paket tur şeklinde olmak üzere gerçekleşiyor. Tur operatörlerinin sunduğu ve Korona şartlarında seyahat edenlerin haklarının ön planda tutulduğu paket turlar tatilcinin korona sürecinde kendisini güvende hissetmesine neden oldu. Rezervasyonların büyük bir kısmı Yunanistan ve Türkiye’ye gelirken kısmı olarak Balear Adaları da ilgi görüyor.

Ocak, Şubat döneminde en çok rezervasyon alan destinasyonlar aşağıdaki gibi sıralandı:

1. Antalya
2. Girit
3. Mayorka
4. Kos
5. Rodos
6. Hurghada
7. Fuerventure
8. Male
9. Kanarya Adaları
10. Teneriffa

Toplam olarak değerlendirildiğinde başta Girit olmak üzere Yunan Adaları en yoğun rezervasyon alan ülke.


bu resme dair yazarın değerlendirmesi:

ALIŞKALIKLAR DEĞİŞTİ, ÜLKELER DEĞİŞMEDİ

70 milyon seyahat potansiyeline sahip ‘Almanya’da Akdeniz en önemli tatil bölgesi olma özelliğini sürdürüyor. Aylardır sürekli yapılan ‘ülke içinde kalın’ çağrılarına rağmen yurtdışı ve 5 ülke ön plana çıkıyor: Yunanistan, Türkiye, İspanya, Portekiz ve Mısır. Tatil bölgelerinde ise Antalya, Yunan adalarını geride bırakarak ilk sırada bulunuyor. Aylardır uçak inmeyen Rodos, Girit gibi Yunan adalarının kapasitesinin kısıtlı olması nedeni ile Antalya’nın önümüzdeki günlerde farkı açacağını düşünüyorum. Burada en ilginç olan AB’nin aşı pasaportu ile Antalya ve Mısır seyahatlerini kısıtlamaya çalışırken, Almanlar bunu dikkate almayarak bu ülkelere rezervasyonlarını gerçekleştiriyorlar.

Korona sürecinde tatil alışkanlıkları değişti, maske takıldı, hijyen tedbirleri artırıldı, mesafeye dikkat edildi, ancak görünen o ki tatilcinin gitmek istediği ülkeler değişmedi.

Bütün kısıtlamalara rağmen Antalya’nın bütün rakiplerinin önünde olması tercihlerde kalıcı sürdürülebilir olmanın en önemli kanıtı.

Tatilci çoktan yönünü belirlemiş…

Çünkü güneş ve deniz korona sonrasında da aynı yerde duruyor. Buna birde samimi ve kaliteli hizmet anlayışı, modern ve güvenli temiz oteller ve ürkütmeyen, ödenebilir fiyatlar eklenince, adres belli…

Kaynak : Turizm Günlüğü

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu