DünyaSlider

Kadın Cinayetleri Ve Cinsel Saldırılar…

Son haftalarda bir lise ve bir üniversite öğrencisi genç kadının vahşice öldürülmesi de dahil birbirini izleyen kadın cinayetleri ve cinsel saldırı haberleri, Güney Afrikalıların öfkeli tepkileriyle karşılaştı.

Öfkeli sokak gösterilerinin yanı sıra sosyal medyada #AmINext (SıraBendeMi) etiketiyle başlatılan bir kampanya yürütülüyor.

İdam cezasının geri getirilmesi talebiyle açılan bir internet imza kampanyasına yarım milyonu aşkın kişi katıldı.
Güney Afrika Cumhurbaşkanı CyrilRamaphosa sorunla başa çıkmak için bir dizi önlem alacağını açıkladı. Bunlar arasında bu tür suçları işleyenlerin kayıtlı olduğu listelerin kamuoyuna açılması, cinsel saldırılarla ilgili davalara bakan özel mahkemelerin sayısının artırılması ve cezaların artırılması da var.

Ağustos ayından bu yana -iki aydan az bir süre içinde-Güney Afrika’da yaşanan saldırılar şöyle:
“14 yaşındaki lise öğrencisi Janika Mallo tecavüze uğradıktan sonra başı ezilerek öldürüldü: Henüz kimse tutuklanmadı.

Sinema ve Medya bölümü birinci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Uyinene Mrwetyana’ya postanenin bir odasında tecavüz edildi ve öldürüldü: Bir postane çalışanı tutuklandı.

Teoloji Fakültesi birinci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Jesse Hess yatağında ve 85 yaşındaki dedesi tuvalette ölü olarak bulundular: Hiç kimse tutuklanmadı.

25 yaşındaki boksör Leghandre “Baby Lee” Jengels, polis olan eski sevgilisi tarafından arabasında vurularak öldürüldü: Katil eski sevgili olay yerinden kaçmaya çalışırken yaptığı trafik kazasında öldü.

30 yaşındaki şov performansçısı Meghan Cremer, bir çukurun içinde iddiaya göre boynuna ip geçirilmiş olarak ölü bulundu: Cinayetle ilgili olarak üç kişi tutuklu.

Satış elemanı eğitimi veren 32 yaşındaki Lynette Volschenk’in parçalanmış bedeni bir apartmanın çöpünde naylon torbalara konmuş olarak bulundu: Bir zanlı tutuklandı.”

GÜNEY AFRİKA’DA CİNSEL ŞİDDET VE KADIN CİNAYETLERİ DİĞER ÜLKELERE GÖRE NE DÜZEYDE?

Kadına yönelik cinsel şiddet konusunda ülkeler arasında karşılaştırmalar yapmak çok zor. Birçok ülke bu tür suçları farklı kategorilerde sınıflandırıp sayıyor. Bazı durumlarda ise verilerin kaybolduğunu ya da güncellenmediğini görüyoruz.

Ayrıca birçok ülkede kadına yönelik cinsel saldırıların önemli bir kısmı hakkında muhtemelen şikayette bulunulmuyor.

Kadın ve kız çocuğu cinayetlerine ait en son bilgiler 2016 yılına ait.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) rakamları Güney Afrika’nın 2016 yılında kadın cinayetlerinde dünyada 4. sırada geldiğini gösteriyor.

2016 itibariyle Güney Afrika’da her 100 bin kadında, kadın cinayeti sayısı 12,5.

Lesoto, Jamaika ve Honduras kadın cinayetlerinde ilk üç sırayı alıyor.

Hesaplamalara katılan 183 ülkede kadın cinayetleri ortalaması ise 100 bin kadında 2,6.

Birleşmiş Milletler özel raportörünün Güney Afrika’da kadına yönelik şiddeti incelediği rapora göre, ülkede her 9 tecavüz vakasından sadece birinin polise bildirildiği, eğer saldırgan kadının partneriyse bu sayının daha da düştüğü tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Ayrıca kontrol et

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün