Türkiye

Pasaporta Tarihi Zam Yolda Yazar Turizm Günlüğü -3 Kasım 2021

Yeniden değerleme oranı belli oldu. Vergi, ceza ve cep telefonu, ehliyet, pasaport vb. harçlara tarihi zam yolda…

2022 yılındaki vergi, harç ve cezalara uygulanacak zam oranının belirlenmesinde kullanılan ve geçen sene yüzde 9.11 olan yeniden değerleme oranı bu yıl yüzde 36.20 ile rekor kırdı. Cumhurbaşkanı’nın oranı düşürme ya da artırma yetkisi bulunuyor.

2022 yılındaki pek çok vergi kalemi, ehliyet, pasaport vb. harçlar (yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefonların kaydı için alınan harç) ve damga vergisi ile trafik para cezaları, değerli kağıt bedelleri artışında uygulanacak 2021 yılı yeniden değerleme oranı belli oldu.

Yeniden değerleme oranı belirlenirken dikkate alınan “üretici fiyat endeksi (ÜFE) on iki aylık ortalamalara göre değişim oranı” ekimde yüzde 36.20 oldu ve Ekim rekorunu kırdı.

YENİDEN DEĞERLEME ORANI NEDİR?

Yeniden Değerleme Oranı, Vergi Usul Kanunu’nun 298’inci maddesine göre hesaplanıyor.

Yeniden Değerleme Oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayından bir önceki yılın aynı dönemine göre Üretici Fiyatları Genel Endeksinde (ÜFE) meydana gelen ortalama fiyat artış oranını ifade ediyor.

Yeniden değerleme oranı TÜİK’in, her yıl Kasım ayının başında Ekim ayına ilişkin enflasyon oranlarını açıklaması ile birlikte belli oluyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bir Tebliğ ile bu oranı kamuoyuna Resmi Gazete’de ilan ediyor.

CUMHURBAŞKANI KARARI İLE DEĞİŞEBİLİR

2022 yılında vergi, harç ve cezalara yüzde 36.20 oranında zam gelmesi bekleniyor ancak uygulanacak rakamların Cumhurbaşkanı kararı ile değişebilecek ve Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra 1 Ocak 2022 itibarıyla yürürlüğe girecek.

Buna karşın 2022 yılında pasaport harçları için çift haneli oranda bir zamın yolda olduğu büyük ölçüde belli oldu.

Kaynak : Turizm Günlüğü

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı