Fikri Ataoğlu: KKTC adım adım dünyada hak ettiği yeri alacak

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Karabağ’ın Şuşa şehrinde düzenlenen “Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinliklerine katıldı. Ataoğlu, yakın bir tarihte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ait bir şehrin de kültür başkenti olması temennisinde bulunarak, KKTC’nin adım adım dünyada hak ettiği yeri alacağını ifade etti.

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, TÜRKSOY’un davetlisi olarak Karabağ’ın “sembol şehri” Şuşa’da düzenlenen “Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinliklerinde yer aldı.

Bakanlık açıklamasına göre açılış törenine Ataoğlu’nun yanı sıra Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Raev, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev, TÜRKSOY üye ülkelerin Kültür Bakanları, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, KKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer, TÜRKSOY üyesi ülkelerden yetkililer ve davetliler katıldı.

 

KERİMLİ: ŞUŞA’NIN TARİHİ VE KÜLTÜREL YÖNLERİ ŞEHRE GERİ KAZANDIRILIYOR

Açılışta bir konuşma yapan Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli, Şuşa’nın Azerbaycan tarihi ve kültüründe önemli yere sahip olduğuna işaret ederek, işgal döneminde kentteki tarihi ile kültürel anıtların Ermenilerce yıkıldığını ve tahrip edildiğini anlattı.

Kerimli, “Bugün, Şuşa ve tümüyle Karabağ, intibah dönemini yaşamaktadır. Şuşa’nın tarihi ve kültürel yönleri şehre geri kazandırılıyor” diye konuştu.

TÜRKSOY’un 30. kuruluş yılını da kutlayan Kerimli, Şuşa’da çok sayıda etkinlik yapacaklarını, Ekim ayında Şuşa’da ‘1. Türk Dünyası Kültür Forumu’ düzenleneceğini söyledi.

RAEV: ŞUŞA, TÜRK DÜNYASININ BİRLİK, BERABERLİK VE KARDEŞLİĞİNİN SEMBOLÜDÜR

TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev de konuşmasında  bir zamanlar işgal altında bulunan bu toprakların artık acı ve kederin değil özgürlüğün, bağımsızlığın ve kardeşliğin mekanı olduğunu dile getirdi.

Raev, “Daha dün, bu kadim topraklarda silah sesleri, mayın patlamaları duyulurken bugün, bu topraklarda tüm Türk dünyasının türküleri söyleniyor, Karabağ’ın uçsuz bucaksız yüce dağlarında Türkün bayrağı dalgalanıyor. Şuşa, Türk dünyasının kültür başkentidir. Şuşa, Türk dünyasının altın köprüsüdür. Şuşa, bugün Türk dünyasının birlik, beraberlik ve kardeşliğinin sembolüdür.” ifadelerini kullandı.

Karabağ zaferinin her şeyden önce kahraman Azerbaycan halkının zaferi olduğunu belirten Raev, “Bu zafer, sadece Azerbaycan’ın değil Türk dünyasının zaferidir. Çünkü bu zaferle Türk dünyası birleşmiştir, Türk birliği güçlenmiştir. Atalarımızın bize yüklediği tarihi sorumluluğu omzumuzda taşıyoruz. Bu emaneti gelecek nesillere aktarmak zorundayız.” dedi.

ÖMÜRALİYEV: KÜRESEL GELİŞMELER TÜRK DÜNYASINDAKİ İŞ BİRLİĞİ VE ENTEGRASYONU DAHA ÖNEMLİ KILDI

TDT Genel Sekreteri Ömüraliyev, dünyadaki küresel ve bölgesel gelişmelerin Türk dünyasındaki iş birliği ve entegrasyonu daha da önemli hale getirdiğini söyledi.

Ömüraliyev Türk dünyasını küresel sınamalar karşısında daha güçlü hale getirmek için çaba harcadıklarını da belirtti.

ATAOĞLU: KKTC’NİN DE KÜLTÜR BAŞKENTİ OLMASI İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da  KKTC’nin TÜRKSOY teşkilatında gözlemci üye ülke olarak yer aldığını, Türkiye Cumhuriyetler ile her zaman olduğu gibi daha sıkı bağlar kurduklarını söyledi.

Türk birliğinin güçlenmesi ile dünyaya verilen mesajın da daha anlam kazandığını dile getiren Ataoğlu, TÜRKSOY’un bu anlamda oynadığı rolün önemine vurgu yaptı.

Ataoğlu, Türk devletlerinin kültürel etkinlikler ile bir araya geldiğini,  gençlerin ve sanatçıların  kendilerini uluslararası alanda daha fazla gösterme fırsatı bulduklarını söyledi.

Bakan Ataoğlu, geçtiğimiz günlerde Azerbaycan’da düzenlenen Xaribülbül Uluslararası Müzik Festivali’ne KKTC’den halk dansları ekibinin de katıldığını ifade ederek, ekibin başarılı bir gösteri sergilediğini ve beğeni topladığını belirtti.

Ataoğlu, yakın bir tarihte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ait bir şehrin de kültür başkenti olması temennisinde bulunarak, KKTC’nin adım adım dünyada hak ettiği yeri alacağını ifade etti.

Organizasyonun çok başarılı geçtiğini de ifade eden Ataoğlu, Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli’ye ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Raev’e emeklerinden ötürü teşekkür etti.

Türk dünyasının farklı ülkelerinden sanatçıların sahne aldığı etkinlikte, konuklara Türk dünyası mutfağından çeşitli tatlar ikram edildi. Bursa Büyükşehir Belediyesinin kurduğu stantta, Türk mutfağından yemekler tanıtıldı.

TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ

TÜRKSOY tarafından her yıl Türk dünyasından bir şehir seçilerek “kültür başkenti” ilan ediliyor ve yıl boyunca o şehirde çok sayıda kültürel ve bilimsel etkinlikler düzenleniyor.

2012’de Kazakistan’ın Astana şehriyle başlayan süreçte sırasıyla 2013’te Türkiye’nin Eskişehir, 2014’te Tataristan’ın Kazan, 2015’te Türkmenistan’ın Merv, 2016’da Azerbaycan’ın Şeki, 2017’de Kazakistan’ın Türkistan, 2018’de Türkiye’nin Kastamonu, 2019’da Kırgızistan’ın Oş, 2020’de Özbekistan’ın Hiva, 2022’de Türkiye’nin Bursa şehri bu unvana sahip olmuştu.

“Türk Dünyası Kültür Başkenti” unvanı, 2023 yılı için Bursa’dan Azerbaycan kültür ve sanatının en önemli merkezlerinden Şuşa’ya devredilmişti.

Ermenistan güçlerinin 8 Mayıs 1992’de işgal ettiği Şuşa, 8 Kasım 2020’de Azerbaycan ordusu tarafından kurtarılmıştı.

Karabağ Hanı Penahali tarafından 1752’de kurulan Şuşa, hem çok sayıda tarihi anıta sahip olması hem de çok sayıda seçkin bilim ve kültür adamının burada doğması dolayısıyla tüm Azerbaycanlılar için önemli bir kent.

Kaynak
Kıbrıs Postası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu