“MÜZAKERE SÜRECİNİN, KIBRIS TÜRKÜ’NÜN EGEMEN EŞİTLİK VE EŞİT ULUSLARARASI STATÜSÜNÜN KABUL GÖRMESİYLE BAŞLAYABİLECEĞİNİ ANLATTIK”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler Siyasi İşler Bölümü Avrupa, Orta Asya ve Amerika Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca’yı kabul ederek görüştü.

Cumhurbaşkanı Tatar ile Jenca, Cumhurbaşkanlığı’nda yer alan ve bir saati aşkın süren görüşme sonrasında basına açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Miroslav Jenca’nın Kıbrıs’ta iki taraf arasındaki diyaloğun devam etmesi, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması yönündeki gayretlerinin devam ettiğini ve arayış içerisinde olduklarını söylediğini kaydetti. Kendilerinin ise Jenca’ya, geçen yıl nisan ayından bu yana yaşanan süreçle ilgili bilgi verdiklerini, Kıbrıs’ta resmi müzakere sürecinin; Kıbrıs Türkü’nün egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünün kabul görmesiyle başlayabileceğini anlattıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, bu görüşlerini tüm detaylarıyla geçen yıl gerçekleştirilen 5+1 toplantısında da ortaya koyduklarını ve duruşlarının değişmediğini söylediklerini belirtti.

“Bir tarafın otoritesinin diğer tarafa yayılmayacağı güven artırıcı önlemlerin konuşulabileceği görüşlerini ortaya koyduk”

Kıbrıs’ta son yıllarda önemli gelişmeler olduğunu, bölgesel dengeler ile istikrarın önemli bir hal aldığını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin de tam desteğiyle bu yeni siyaseti sürdürdüklerini Jenca’ya aktardığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, 50 yıldan uzun süre devam eden federal çözüm müzakerelerinden herhangi bir sonuç alınamadığını, bunu en iyi bilenlerden birinin BM olduğunu da ilettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar Miroslav Jenca ile görüşmesinde, her iki tarafın da fayda sağlayacağı ama bir tarafın otoritesinin diğer tarafa yayılmayacağı güven artırıcı önlemlerin konuşulabileceği görüşlerini ortaya koyduklarını da söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında artan akaryakıt ve elektrik fiyatlarıyla artık Kıbrıs’ta birtakım yeniliklere ihtiyaç olunduğunu söylediklerini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar; “Nuland’a da söylediğimiz gibi, Kıbrıs’ın kuzeyinden enterkonnekte bir elektrik sistemi ile Türkiye’ye, Türkiye’nin iletimi ile de Avrupa’ya bağlanmanın her iki tarafa da elektrik konusunda çok büyük yarar sağlayacağını düşündüğümüzü söyledim” dedi.

 

Bunun çevreyi koruyacağı, karbon salınımını engelleyeceği için BM politikalarına uygun, gerçekçi ve her iki tarafın da yarar sağlayacağı güven artırıcı bir önem olacağını dile getirdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Jenca’nın bu konuyu değerlendirip gündeme getireceğini kendilerine söylediğini anlattı.
Cumhurbaşkanı Tatar, özellikle teknik komitelerin sürdürdüğü çalışmalarla eşit egemenlik ve eşit uluslararası statünün kabulü ile müzakerelerin yeniden başlamasına uygun zemin olup olmadığı yönünde arayış içerisinde olduklarını da Jenca’ya aktardıklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu