KıbrısKKTCSağlıkTürkiye

TATAR:TÜRKİYE’YLE SAĞLIK ALANINDA DEVAM EDEN İLİŞKİLERİN KKTC SAĞLIK SİSTEMİNE YANSIMALARI, OLUMLU OLMUŞTUR

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Girne’de düzenlenen 15. Ulusal Endoüroloji Kongresi’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar burada yaptığı konuşmada, kongrede yer alan doktorları KKTC’de görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek kongrenin KKTC’de düzenlenmesinin önemine dikkat çekti.

“Türk dünyasının kopmaz bir parçası olarak mücadelemizi yürüttük” 

“KKTC genç bir cumhuriyettir. Büyük mücadeleler verilmiştir. Burada bir Türklük kavgası verilmiştir” diyen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk tarihine ve verilen mücadeleye değindi.

“Türk dünyasının kopmaz bir parçası olarak mücadelemizi yürüttük” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, İngiliz sömürge yönetiminde Rum-Yunan ikilisi tarafından adayı Yunanistan’a bağlama hedefiyle Kıbrıs Türklerine yönelik yapılan insanlık dışı muameleyi anımsattı.

“İki ülke arasındaki gönül birliğinin perçinleşmesi olumlu gelişmelerdir” 

KKTC’nin güçlenmesi için uğraş verdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin artmasını ve gönül birliğinin perçinleşmesini olumlu gelişmeler olarak nitelendirdi.

Türkiye’nin adadan çekilmesini sağlamak için yapılan oyunlara karşı durmaya devam edeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Tatar kongrede yer alan doktorlara hitaben,  “Arkamızda 85 milyon nüfuslu Türkiye Cumhuriyet vardır. Sizler varsınız” dedi.

Kıbrıs adasının önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, “Hem Mavi Vatan’da hem göklerde hava hakimiyeti bakımından Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC’nin birlikte verdiği mücadele, milletin ve ulusun bekası için fevkalade önemlidir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Tatar, kongrenin başarılı geçmesi temennisinde bulunarak Türkiye Cumhuriyeti ile özellikle sağlık alanında devam eden ilişkilerin KKTC sağlık sistemine olumlu yansımalarının bulunduğunu sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı