Viyana’da “Kıbrıs’ta Yakınlaşma İçin Gazeteciliğin Kalitesini Yükseltme”Konferansı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilciliği’nin 19-20 Haziran tarihlerinde Viyana’da düzenlediği “Belirsizlik Ortamında Basın Özgürlüğü” konulu uluslararası konferansta, “Kıbrıs’ta yakınlaşma için gazeteciliğin kalitesini yükseltme” konulu bir özel oturuma da yer verildi.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre AGİT Basın Özgürlüğü Temsilciliği’nin 19-20 Haziran tarihlerinde Viyana’da düzenlediği “Belirsizlik Ortamında Basın Özgürlüğü” konulu uluslararası konferansta, Kıbrıs Türk ve Rum medyasının yakınlaşmaya dönük çabalarından “övgüyle” söz edildi.

57 devletin üye olduğu AGİT’in Basın Özgürlüğü Temsilciliği’nin Viyana’daki tarihi Hofburg Sarayı’nda düzenlediği iki günlük konferansa üye ülkelerin büyükelçi ve diplomatlarının yanı sıra çeşitli ülkelerden 200’ü aşkın basın örgütü temsilcisi, medya yöneticisi, uzman ve akademisyen davetli olarak katıldı.

Konferansta Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) Başkanı Sami Özuslu, Basın Emekçileri Sendikası (Basın Sen) Dış İlişkiler Sekreteri Ali Kurtoğlu ile Kıbrıs Gazeteciler Sendikası (ESK) Başkanı Giorgios Frangos ile Genel Sekreter Chistos Christofides de hazır bulundu.

“KIBRIS İÇİN AYRI OTURUM”

Konferansın ilk gününde “Kıbrıs’ta yakınlaşma için gazeteciliğin kalitesini yükseltme” konulu bir özel oturum yapıldı. Genel kurulun yapıldığı salondan farklı bir toplantı odasında yer alan oturumda KTGB Başkanı Sami Özuslu, ESK Başkanı Giorgios Frangos ve Basın Sen Dış İlişkiler Sekreteri Ali Kurtoğlu birer sunum yaptı.

AGİT Basın Özgürlüğü Temsilciliği’nden Nora Isaac’ın yönettiği oturuma yoğun ilgi gösteren izleyicilerin de görüşlerini dile getirdiği ve sorular sorduğu belirtildi.

Kıbrıs medyasıyla ilgili oturum, genel kuruldaki konuşmalarda da ele alındı.

Açıklamaya göre özellikle Rus ve Ukrayna medyası arasındaki gerginliğin ele alındığı oturumlarda Kıbrıslı Türk ve Rum basın örgütlerinin yakınlaşma ve iş birliği çabaları örnek gösterildi.

Konferansa Kıbrıs’tan katılan üç örgütün temsilcileri, iş birliği yönünde kararlılıkla yürümeye devam edeceklerine vurgu yaptılar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu