Kültür & SanatTurizm

Sağlığı Sahneye Taşıyacaklar

Antalya Devlet Opera ve Balesi’nce sahneye konulan ve pandemi sürecinde yaşanan zorlukların sanat diliyle anlatıldığı ‘Pandemic’ adlı bale eserinin provaları tamamlandı.

Haşim İşcan Kültür Merkezi’ndeki opera sahnesinde günler süren titiz çalışmayla gösterime hazır hale getirilen ‘Pandemic’ balesinde, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Pandemi Yoğun Bakım Ünitesi’nde görevli dört sağlık çalışanı da rol aldı.

Koreografisini Volkan Ersoy ile Armağan Davran’ın hazırladığı, dünyada ise bir ilk olan ‘Pandemic’ balesinde, pandemi sürecinde yaşanan zorluklar sanatsal bir yapıya dönüştürüldü. Süreç bale diliyle sessiz anlatılıyor. Eserin anlatımını üstlenen tiyatro sanatçısı Alper Saldıran, ‘Pandemic’in metinlerini hazırladı. 1.5 yıldır sahneye çıkamadığını aktaran Saldıran, şöyle konuştu: “Eserde rol alan arkadaşlarım da ilk kez sahneye çıkıyor. Süreç, sahneye çıkamayan bir sanatçı için çok büyük eziyet oldu. Uzun aradan sonra hep beraber sahnedeyiz. Eseri, çok güzel, keyifli vakit geçirerek hazırlandık.

Bu eser, sağlık çalışanları ve sanatçı arkadaşlarımıza ithafen hazırlandı. Sağlık çalışanları da ilk kez sahneye çıkıyor.” Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde görev yapan araştırma görevlisi ve hemşireler de pandemi döneminde yaşadıkları zorlukları anlattı. Dört sağlık çalışanı, eserde rol alma teklifi aldıklarında çok şaşırdıklarını söyledi. Bu eserin kendilerine mola olduğunu belirten sağlık çalışanları, sağlık çalışanları adına adanmış bir sanat eserinin içinde olmaktan gurur duyduklarını kaydetti.

‘Pandemic’ balesi ilk olarak 1 Ağustos Pazar günü saat 20.00’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi YouTube kanalı ve birçok ulusal televizyonda yayınlanacak. Eser, 18. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Eylül ayında da 28’inci Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde izlenecek.

Kaynak : Kıbrıs Gazetesi

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı