Arama Kurtarma Tatbikatı’nın Kara Safhası Tamamlandı

Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2017 Arama Kurtarma Tatbikatı’nın kara safhası, 101 Evler (St. Hilarion) bölgesinde icra edildi.

Tatbikatı Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün,  İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ömer Paç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı (GKK) Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, GKK Yardımcısı Tuğgeneral Cemal Volkan, 28 Tümen Komutanı Tuğgeneral Faruk Yıldırım, 39. Tümen Komutanı Tuğgeneral Erdal Şener, TSK Sahil Güvenlik Komutan Vekili Tüğamiral Bülent Olcay, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Albay Bülent Tuğrul, Dışişleri Balanı Tahsin Ertuğruloğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, yabancı ülkelerden gelen askeri gözlemciler ile Türkiye’den gelen basın mensupları izledi.

YILDIRIM: “ZAMANA KARŞI BİR YARIŞ NİTELİĞİ TAŞIYOR”

Tümgeneral Yılmaz Yıldırım tatbikat bölgesinde yaptığı konuşmada, “Arama kurtarma faaliyetlerinin zamana karşı bir yarış niteliği taşıdığını ve profesyonelce yetişmiş personele, iyi bir organizasyona, birimler arası yakın bir koordinasyon ile işbirliğine ihtiyaç gösterdiğini ve 24 saat görev gerektirdiğini” söyledi.

Tümgeneral Yıldırım, arama kurtarma yetkisinin, KKTC’nin hava sahası ile kara sularında KKTC’nin en batıda Erenköy, Güzelyurt ve doğuda Gazimağusa kuzeyi dâhil olmak üzere uluslararası sularda, hava sahasında ise Türkiye Cumhuriyeti’nin sorumluluğunda olduğunu ifade etti.

Yıldırım, tatbikatın  maksadının, “arama kurtarma unsurlarının koordinasyon ve birlikte çalışma usullerini geliştirmek; arama kurtarma personelini eğitmek; insani yardım harekâtı ve işbirliği konularında Türkiye’nin ve KKTC’nin imkân ve kabiliyetlerini denemek” olduğunu anlattı.

Tümgeneral Yıldırım,  “KKTC  Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliği, gönül ve emel birliği içerisinde, her ortamda,  gece ve gündüz, kara sularında veya uluslar arası sularda her yerde ve her zaman arama kurtarma harekâtı icra etmeye hazırdır” dedi.

TATBİKAT SENARYOSU…

İzmir- Ercan seferini yapan bir uçağın 101 Evler bölgesine zorunlu iniş yapması üzerine kurgulanan Tatbikat’a Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Havacılık Birlik Komutanlığı, Özel Görev Kuvvet Komutanlığı, Polis Genel Müdürlüğü; Sağlık Bakanlığı, Orman Dairesi Müdürlüğü, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı unsurları; ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’nden bir uçak bir de helikopter iştirak etti.

Kıbrıs Türk Barış Harekâtı esnasında hayatını kaybeden  Teğmen Caner Gönyeli anısına  icra edilen Arama Kurtarma Tatbikatı, kara ve deniz safhası olmak üzere iki safha ve üç senaryoya dayanılarak icra ediliyor.

Tatbikatın ardından Beyaz Ev’de konuklar için resepsiyon düzenlendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu