Araştırma: Maymun çiçeği virüsü 60 derece sıcaklıkta ölüyor

Fransız virologlar, 5 ila 15 dakikalık bir süre boyunca 60 ila 70°C’de ısıtıldıklarında maymun çiçeği virüsü parçacıklarının hayatta kalamaz hale geldiğini bildirdi.

TASS haber ajansına göre, araştırmalarını ‘bioRxiv’ elektronik kütüphanesinde yayınlayan bilim insanları tıbbi tesis ve cihazların sterilizasyonu yapılırken bu hususun dikkate alınması gerektiğini düşünüyor.

Maymun çiçeği salgını, bilim insanlarını, parçacıklarının yaşayamaz hale gelme hızını keşfetmeye sevk etti. Bunu başarmak için, araştırmacılar birkaç farklı hücre kültürünü Avrupa ve Afrika maymun çiçeği suşlarıyla enfekte etti. Ayrıca virüsü içeren bir çözelti hazırlayarak, yüksek sıcaklık verildi.

Gözlemler, virüsün 70 santigrat derecede ısıtıldığında 5 dakika sonra hayatta kalma yeteneğini kaybettiğini ayrıca 60 santigrat derecede 15 dakika ısıtıldıktan sonra aynı sonuca varıldığını gösterdi. Araştırmacılar, diğer çiçek hastalığı türlerinde ısıya verilen yanıtta istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlemedi.

Araştırmacılar, deneylerin virüsün sıcaklık değişimine karşı yüksek hassasiyet ile karakterize olduğunu gösterdiğini ve bu konunun doktorların cihaz ve tesisleri sterilize etmek için protokolleri geliştirmesine yardımcı olacağını ortaya koydu.

Kaynak
Kıbrıs Postası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu