Fikri Ataoğlu: Şehitlerimizin verdiği mücadele bugünkü güçlü KKTC’nin temellerini atmıştır

Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, 21-25 Aralık Şehitler Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Şehitlerimizin verdiği mücadele ve fedakarlık, bugünkü güçlü KKTC’nin temellerini atmıştır” ifadelerine yer verdi.

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, ‘21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası’ dolayısıyla mesaj yayımladı.

Ataoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Tarihimizin onurlu ve kahramanca direnişlerinden biri olan 21-25 Aralık 1963 olaylarına dikkat çekmek, geçmişimizden aldığımız güçle geleceğe daha güvenli bir şekilde ilerlemek adına önemlidir.

1963 yılında Kıbrıs Türk halkı, Rum saldırılarına karşı adanın dört bir yanında cesurca mücadele etmiştir. Bu direniş, Kıbrıs Türk halkının vatanını, bağımsızlığını ve onurunu koruma azmiyle dolu bir destanın başlangıcıdır. Şehitlerimizin verdiği mücadele ve fedakarlık, bugünkü güçlü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır.

Bugün, tarihimizdeki bu zorlu döneme odaklanarak bir gerçeği hatırlatmak istiyorum. Kıbrıs Türk halkı, bir daha benzer acıları yaşamamak, adil ve gerçeklere dayalı bir anlaşma ile geleceği inşa etmek istiyor. Geçmişte yaşananları unutmuyoruz, ancak bu tarih bize daha güçlü bir şekilde aydınlık yarınlara ilerleme kararlılığı kazandırıyor.

Rumların 1963’te yürürlüğe koyduğu Akritas Planı’nın halkımıza yönelik saldırılarını unutmuyoruz. Ancak şunu net bir şekilde ifade etmek isterim ki, şehitlerimizin bize emanet ettiği vatan toprakları ilelebet korunacak ve yeni eserlerle daha da yüceltilerek gelecek nesillere aktarılacaktır.

Gelecekte de bu topraklarda barış, huzur ve güven içinde yaşamak için geçmişimizden aldığımız derslerle hareket edeceğiz. Hep birlikte, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni daha da güçlendirmek ve yaşatmak adına bir araya gelmeye devam edeceğiz.

Mücadele ve Şehitler Haftası vesilesiyle, şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, onların bize bıraktığı mirası en iyi şekilde yaşatma sözü veriyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu