Rus turistler Ukrayna milli marşıyla karşılanıyor

Rus turistler Finlandiya’da, Ukrayna milli marşıyla karşılanıyor. Ukrayna’ya verilen güçlü desteği göstermek ve savaşı kınamak amacıyla yapılan bu hareket, özellikle Rusların uğrak mekanı olan ülkenin doğusundaki Imatra’da sergileniyor. Rusya’da

Finlandiya’ya giden Rus turistler, Ukrayna milli marşıyla karşılanıyor. Rusların uğrak mekanı olan ülkenin doğusundaki Imatra’da temmuzun sonundan bu yana, Ukrayna’nın istila edilmesi milli marşla protesto ediliyor.

Kentteki ünlü akarsu Imatrankoski, özellikle Rus turistler arasında popüler. Öyle ki Çariçe Büyük Katerina bile bölgeyi 1772’de ziyaret etmişti. Ukrayna istila altındayken, Rus turistlerin gelmesi Finlandiya’da tepki topluyor.

Imatra’nın yakınındaki Lappeenranta kenti de Rusların Finlandiya’da sıkça ziyaret ettiği yerlerden biri. Pek çok Rus alışveriş yapmak için burayı tercih ediyor. Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Rusların uğrak noktası olan alışveriş merkezlerine bakan belediye binasında her akşam Ukrayna milli marşı çalınıyor.

Finlandiya, Ruslara verilen turist vizesine savaş sebebiyle sınırlama getirmeye hazırlanıyor 

Lappeenranta Belediye Başkanı Kimmo Jarva, bunun amacının “Ukrayna’ya verilen güçlü desteği göstermek ve savaşı kınamak” olduğunu söyledi. Finlandiya, Ruslara verilen turist vizesine savaş sebebiyle sınırlama getirmeye hazırlanıyor. Devlet kanalı Yle’nin geçen hafta yayımladığı ankete göre de halkın yüzde 58’i vize kısıtlaması getirilmesini istiyor.

Öte yandan Rus turistler, bu bölgeler için önemli bir gelir kaynağı. Kovid-19 sebebiyle ziyaretçi sayısı azalsa da Moskova’nın temmuzda seyahat kısıtlamalarını kaldırmasıyla işler tersine dönüyordu.

‘Bir seçim yapmalıyız’

Belediye Başkanı Jarva, “Rus turistlerin buraya gelmemesi tabii ki işletmeler için gelir kaybına yol açacak” dedi. Ancak Jarva, vize kısıtlamasına desteğin güçlü olduğunu savundu.

Akarsuyu ziyarete gelen Rus turist Mark Kosykh ise vize kısıtlamasının, “Finlandiya’yı seven Ruslar için kötü” olduğunu söyledi: “Ancak Finlandiya hükümetini anlıyoruz. Rusların hepsi Putin yanlısı değil. Hükümet ve bütün insanlar bunu bilmeli.

n Finlandiya’ya geçen ay 230 binden fazla kişi geçtiği belirtiliyor.

Kaynak
Turizm Aktuel

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu