Flash HaberSağlık

Ünal Üstel: “Sınır Kapıları Kapatılmayacak… Bu Kararın Arkasında Duracağız”

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, kapıların kapatılmayacağını, bu kararın arkasında durmak için ise istikrarlı davranacaklarını fakat Güney’in bu konudaki düşüncelerini bilmediklerini dile getirdi.

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Zirve Kıbrıs Web TV’de yayınlanan ‘Gündemin Zirvesi’ adlı programa katılarak, Koronavirüsteki son durumu değerlendirdi.

Üstel, ülkenin dünya genelinde Koronavirüs vakaları ve ölüm oranları kapsamında daha iyi bir konumda olduğunu ifade ederek, son günlerde artan vakalara işaret etti.

Delta varyantına da dikkat çeken Üstel, bahsi geçen varyantın daha hızlı yayıldığını belirtti ve toplumun Koronavirüs salgını yokmuş gibi davrandığını, sosyal mesafe, hijyen ve maske kurallarını unutulduğunu savundu.

“KİMSENİN GÖZÜNÜ YAŞINA BAKMAYACAĞIZ…”

Tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğine de vurgu yapan Ünal Üstel, bulaşın en çok düğünlerde, kumarhanelerde, barlarda, kapalı spor salonlarında meydana geldiğini söyledi.

Üstel, kurallara uyanların uymayan vatandaşları uyarmaları gerektiğine de değinerek, cezai işlem uygulamak veya işletmeleri kapatmak gibi yaptırımlara gidilmeden, tedbirler kapsamında yaşamımıza devam edebilmemiz gerektiğini, aksi takdirde ülkeyi kapatmak yerine işletmeleri kapatma yoluna gidileceğini dile getirdi.

Kurallara uymayanların gereken cezai işleme tabi tutulacağının altını çizen Üstel, “Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız” ifadelerini kullandı.

“ÖZELLİKLE GENÇLER AŞILANMALI”

Koronavirüs aşıları hakkında da açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Ünal Üstel, aşılanmanın hızla devam ettiğini ve 220 bin 500 kişi yani yaklaşık olarak toplumun yüzde 60’ının aşılandığını, bu rakamların bazılarının birinci doz bazılarının ise iki doz aşı olduğunu aktardı.

Üstel, sadece günde 4 bin 800 kişinin aşılandığının altını çizerek, özellikle gençlerin aşılanması gerektiğine dikkat çekti.

HAVAALANINDA YENİDEN PCR TESTİ YAPILACAK

Delta varyantının çoğu ülkede hızla yayıldığını gözlemlediklerini de belirten Üstel, bu sebepten ötürü havaalanında yeniden PCR testi yaptırma kararı aldıklarını açıkladı.

Üstel, ülkeye gelen turistin çift aşılı olmasına rağmen yine PCR testi yapmak zorunda olduğunu ve bileklik takıldığını da hatırlatarak, PCR testinin sonucun pozitif çıkması durumunda kişinin tespitinin de daha kolay yapıldığını belirtti.

Sağlık Bakanı Üstel, ülkenin yeniden kapanmaması için her türlü önlemin alınacağına da işaret ederek, bu hususta toplumdan özveri istediklerini kaydetti.

DELTA VARYANTINI TESPİT EDEN KİTLER KKTC’DE: 5 VAKA TESPİT EDİLDİ

Üstel, Delta varyantında 5 vakaya rastlandığını ve bu virüsü tespit eden kitlerin KKTC’ye getirildiğini ancak şu an kitlerin sınırlı sayıda olması nedeniyle sadece Delta varyantı olan ülkelerden gelen kişilere uygulandığını, bunun sonucunda ise 5 vakanın tespit edildiği bilgisini verdi.

QR KOD SON AŞAMADA…

Türkiye ile QR kod çalışmaları yapıldığını ve bu çalışmanın son aşamaya geldiğini de aktaran Üstel, bu uygulamayla birlikte QR kodunu okutmadan turistlerin otele giremeyeceklerini ifade etti.

“SINIR KAPILARI KAPATILMAYACAK… BU KARARIN ARKASINDA DURACAĞIZ”

Güney Kıbrıs’ın yeniden kırmızı kategoriye girmesi nedeniyle konuyla ilgili olarak da konuşan Üstel, kapıların kapatılmayacağını, bu kararın arkasında durmak için ise istikrarlı davranacaklarını fakat Güney’in bu konudaki düşüncelerini bilmediklerini dile getirdi.

Üstel, Delta varyantı sonrası Cuma günü Güney Kıbrıs ile görüntülü görüştüklerini de aktararak, her iki taraftan da geçişler yapılırken barikatlarda 72 saat geçerliliği olan PCR testleriyle ülkeye giriş ve çıkışların yapılması, antijen testi yaptıranların ise 48 saat içerisinde yeniden test yapmaları önerisinde bulunduklarını belirtti.

DENETİMLER YARINDAN İTİBAREN SIKLAŞIYOR

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, yerel idarelerin de denetleme yapabilmeleri için bir yasa geliştirdiklerine değinerek, sadece Sağlık Bakanlığı ve Polis Teşkilatı’nın tüm ülkeyi sıkı bir şekilde denetlemelerinin yeterli olmadığını ifade etti.

Üstel, yerel idarelerin işletmeleri pandemi kuralları kapsamında da denetleyerek, bu kapsamda da kesilen cezaların ilgili belediyenin kasasına gireceğini ve böylelikle onlara da bir katkı olacağının altını çizdi.

Denetimlerin yarından itibaren sıklaşacağını da açıklayan Üstel, kurallara uymayan işletmelerin para cezasına çarptırılarak, 1 hafta kapatılacağını sözlerine ekledi.

Kaynak : Kıbrıs Postası

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı