Dünyanın “En İyi Turizm Köyleri’nde iki Türk köyü yer aldı.”

Nevşehir’in Mustafapaşa köyü ile Sakarya’nın Taraklı Köyü İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün 24. Genel Kurulu’nda ödül aldı.

MADRİD- Dünya Turizm Örgütü tarafından İspanya’nın Başkenti Madrid’ te Dünyanın en iyi Turizm köyleri listesi açıklandı. Listenin zirvesinde Türkiye’den Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa köyü ile Sakarya’nın Taraklı Köyü yer aldı.
Turizmi kırsal kalkınma, dönüşüm ve toplum refahı için pozitif bir güç haline getirme hedefiyle 2021 yılında “En İyi Turizm Köyleri Girişimi” başlatan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Türkiye’den iki kırsal turizm destinasyonunu ödüle layık gördü. Nevşehir’in Mustafapaşa köyü ile Sakarya’nın Taraklı Köyü İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün 24. Genel Kurulu’nda ödül aldı.
nevsehirin-mustafapasa-koyu-002.jpg

unwto-ve-netflix-‘-003.jpg
nevsehirin-mustafapasa-koyu.jpg

-nevsehirin-mustafapasa-koyu.jpgMustafapaşa ile Taraklı 75 ülkenin 175 başvurusu içerisinden ödüle layık görülen destinasyonlar arasına girmeyi başardı. Yarışmada 32 ülkeden, toplam 44 kırsal turizm destinasyonu ayırt edici doğal ve kültürel özellikleri, korunmuş geleneksel yaşam tarzı ile sürdürülebilir ve kapsayıcı kırsal ekonomik faaliyetlere ilişkin kapasiteleri neticesinde bu unvanı taşımaya uygun bulundu.

Kaynak
Türkiye Turizm

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu